Congrats Honors Grads

University Honors

University Honors enriches the Iowa experience by cultivating intellectual curiosity and practical skill through challenging coursework, creative engagement, and experiential learning to nurture a deeper understanding of one’s discipline and self. These students completed a rigorous two-level curriculum to earn this recognition.

College of Liberal Arts & Sciences

Erin Abele
Madelyn Andree
Saad Ansari
Isabel Baldrich
Jesse Barnes
Jenna Barnes
Andrea Bastien
Heather Beam
Jay Bell
Carter Bell
Mackenzie Borders
Sylvia Borzym
Maddie Bro
Kathryne Brown
Gabrielle Bui
Alyssa Cady
Hannah Catron
Arianna Chronis
Collin Cook
Ellen Cranberg
Christina Crowley
Alizabeth Davis
Jeffrey Ding
Cathleen Dutcher
Jacob Flatness
Meredith Francisco
Hannah Gallo
Samantha Gerleman
Sarah Gillespie
Clayton Gordy
Sangwoo Han
Amanda Hart
Shannon Hitchcock
Nate Hua
Mohammed Ismail
Emanuella Israel
Joshua James
Colton Jensen
Blake Johnson
Gina Johnson
Jenny Juehring
Noah Kaufmann
Caitlyn Kavan
Marilyn Keane
Caitlin Keen
David Kessler
Shahmir Khan
Sungwoon Kim
Brandon Koch
Andrew Kral
Ryan Kunkle
Kathryn Langenfeld
Ryan Lee
Megan Lehman
Zhimao Liu
Rory Metcalf
Mary Milliff
Matthew Monfils
Elizabeth Murphy
George Murray
Sungha Nielsen
Samuel Norton
Benjamin Olson
Hiram Orozco
James Ottavi
Chaewon Park
Ariel Perez
Lauren Peters
Hannah Petersen
Madalyn Rasor
Thomas Rigg
Brett Schneider
Attilina Scioneaux
Daniella Shokoohi
Tatiana Smith
Matthew Smithers
Brittany Solinski
Alexandra Stecker
Taylor Stecklein
Katie Sumpter
Emily Szymanski
Patrick Taffe
Asli Tahan
Samantha Wade
Brigitte Waldier
Laura Wang
Yaqiong Wang
Isaac Weinberg
Breanna Williams
Emily Willms
Elizabeth Wilson
Jennifer Winberg
Alex Yonk
Kasra Zarei
Matthew Zinselmeier

Tippie College of Business

Jeffrey Ding
Cathleen Dutcher
Sophia Finster
Benjamin Olson
Eric Ruttenberg
Maria Seltz
Katelyn Wheeldon
Shan Xiao

College of Engineering

Daniel Davies
David Donovan
Jena Edwards
Bailey Hadnott
Jill Hauer
Matthew Johnson
Paul Johnson
Mollie Knake
Ava Lynn
Alexis Miller
Ian Nessler
Nicole Nitschke
Sailahari Ponnaluri
Paul Puglisi
Laura Shepherd
Victoria Utter
Mitchel Wantock
Kasra Zarei

College of Nursing

Anne Parker


Honors in the Major

Honors in the major is awarded to students who show significant understanding of and provide valuable contribution to their field of study.

Jered Abernathy, Sociology
Madelyn Andree, Dance
Emily Anson, Biology (Cell & Developmntl Biology)
Brianne Avery, Sociology
Isabel Baldrich, Art History
Julie Barker, Nursing
Jesse Barnes, Biology (Cell & Developmntl Biology)
Jenna Barnes, Biology (Cell & Developmntl Biology)
Andrea Bastien, English
Heather Beam, Art History
Jay Bell, Chemistry
Carter Bell, Political Science
Audrey Binder, Nursing
Emma Blackman, International Studies (Global Resources & Environment)
Lauren Boncosky, Speech and Hearing Science
Mackenzie Borders, International Relations (Conflict & Foreign Policy)
Megan Bowman, English (Creative Writing)
Maddie Bro, Gender, Women's and Sexuality Studies
Maddie Bro, Journalism and Mass Communication
Kathryne Brown, Psychology
Alex Brown, Nursing
Savannah Buch, Nursing
Emma Buchele, Nursing
Hannah Catron, German
Hannah Catron, Linguistics
Wanhua Chen, Accounting
Arianna Chronis, English
Kenneth Clancy, Actuarial Science
Dennis Clark, English (Creative Writing)
Carolyn Clarton, Nursing
Rebecca Cohen, Nursing
Collin Cook, Political Science
Ari Craven, Art
Christina Crowley, English
Chloe Daniel, Psychology
Chloe Daniel, Anthropology
Leah Dematta, Art (Jewelry and Metal Arts)
Jeffrey Ding, Political Science
Zhipeng Ding, Mathematics (Program A)
Jena Edwards, Biomedical Engineering (Pre-Medicine)
William Evans, Biology (Comprehensive Biology)
Megan Falk, Elementary Education
Erika Feutz, Microbiology
Elisabeth Field, Nursing
Meredith Francisco, Ancient Civilization
David Freeman, Theatre Arts
Rachael Fricke, Nursing
Mengzhu Fu, Psychology
MacKenzie Furlong, Social Work
Peng Gao, Actuarial Science
Samantha Gerleman, Philosophy
Ryan Glanz, Psychology
Emily Glanz, Electrical Engineering (Computer)
Lisa Gordon, Speech and Hearing Science
Clayton Gordy, Biology (Cell & Developmntl Biology)
Jennifer Gosch, English
Caitlyn Grotewold, Nursing
Nathan Gudvangen, English
Bailey Hadnott, Civil Engineering (Environmental)
Nathalie Halcrow, French (Literature and Culture)
Nathalie Halcrow, English
Eden Hall, Art (Photography)
Sangwoo Han, Human Physiology
Amanda Hart, Art History
Shiqin He, Chemical Engineering (Energy and Environment)
Megan Hindman, Art (Drawing)
Catherine Hourihan, Nursing
Elsie How, Art (Graphic Design)
Nate Hua, Chemistry
Hannah Infelt, Mechanical Engineering (Mechanical Engineering Design)
Mohammed Ismail, Biochemistry
Joshua James, Biology (Neurobiology)
Adam Johns, Chemical Engineering
Matthew Johnson, Chemical Engineering
Blake Johnson, Human Physiology
Gina Johnson, Environmental Sciences
Victoria Johnson, English (Creative Writing)
Allison Jones, Ethics and Public Policy
Tiffany Judarta, English (Creative Writing)
Jenny Juehring, Political Science
Samuel Kathan, Art (Graphic Design)
Noah Kaufmann, Mathematics (Program A)
Caitlyn Kavan, International Studies (Global Health)
Caitlin Keen, English (Creative Writing)
David Kessler, Speech and Hearing Science
Shahmir Khan, Political Science
Sungwoon Kim, Cinema
Ryan Kunkle, History
Janelle Lala, Biomedical Engineering
Kathryn Langenfeld, Civil Engineering (Environmental)
Nina LaRoe, Nursing
Diego Lasansky, Art (Printmaking)
Hannah Lassise, Nursing
Ashley Lee, English (Creative Writing)
Megan Lehman, Communication Studies
Brigid Lemburg, Biology (Comprehensive Biology)
Callie Leytem, English (Teacher Education)
Kassia Lisinski, Art
Lu Liu, Chemical Engineering (Polymers)
Zhimao Liu, Computer Science
Maureen Lonergan, Anthropology (Cultural Res & Heritage Mngmnt)
Abbey Maloney, Art (Painting)
Brooke Marshall, Speech and Hearing Science
Leah McGhghy, Elementary Education
Darcy McGuire, Art (Three-Dimensional Design)
Skylar McSorley, Speech and Hearing Science
Emily Medd, Dance
Rory Metcalf, Human Physiology
Rachel Miller, Nursing-RN
Alexis Miller, Biomedical Engineering
Hannah Miller, Biochemistry
Mary Milliff, English
Kaylee Miner, Social Work
Matthew Monfils, Art History
Kylie Moore, Psychology
Devon Moose, Biochemistry
Laura Mueldener, Speech and Hearing Science
Elizabeth Murphy, Psychology
Gabriela Navarro, Sociology
Bethany Nelson, Art (Photography)
Seth Nelson, Spanish
Ian Nessler, Chemical Engineering (Pharmaceuticals)
Kevin Nguyen, Chemical Engineering
Sungha Nielsen, Psychology
Shane Nielsen, Speech and Hearing Science
Nicole Nitschke, Biomedical Engineering (Pre-Medicine)
Samuel Norton, Human Physiology
Benjamin Olson, Economics (Analytical)
Hiram Orozco, Theatre Arts
Nathaniel Otjen, Anthropology
Nathaniel Otjen, English (Creative Writing)
Seongyun Park, Art (Painting)
Chaewon Park, English (Creative Writing)
Anne Parker, Nursing
Caitlin Patenaude, Nursing
Ariel Perez, Sociology (Criminology)
Lauren Peters, Communication Studies
Hannah Petersen, International Relations (Conflict & Foreign Policy)
Madalyn Rasor, Human Physiology
Thomas Rigg, Psychology
Rachel Romero, English
Eric Ruttenberg, Business Analytics and Information Systems (Business Analytics)
Michael Sacco, Art
Michael Sacco, English
Anna Santaga, Social Work
Brett Schneider, Psychology
Sydney Schreiber, Elementary Education
Max Seifert, English (Creative Writing)
Maria Seltz, Management (Entrepreneurial Management)
Julia Shade, Nursing
Ryan Shellady, Ethics and Public Policy (Political Science)
Daniella Shokoohi, Political Science
Tatiana Smith, Psychology
Matthew Smithers, Cinema
Alexandra Stecker, Political Science
Taylor Stecklein, Human Physiology
Luke Stroth, Anthropology
Stacy Sturdevant, History
Claire Sullivan, Nursing
Abbey Swanson, Nursing
Emily Szymanski, French (Literature and Culture)
Emily Szymanski, English
Patrick Taffe, International Relations (Regional Politics & Relatshps)
Asli Tahan, Psychology
Austin Van Loon, Sociology
Michael Vinyard, Chemistry
Brian Vlasak, English (Creative Writing)
Deven Voelker, Microbiology
Samantha Wade, Human Physiology
Brigitte Waldier, Speech and Hearing Science
Tessa Walz, Nursing
Xiao Wang, History
Yaqiong Wang, Psychology
Hallie Warren, Nursing
Isaac Weinberg, Biology (Evolutionary Biology)
Katelyn Wheeldon, Accounting
Katelyn Wheeldon, Finance
Breanna Williams, Psychology
Emily Willms, Art
Elizabeth Wilson, English (Creative Writing)
Jennifer Winberg, Speech and Hearing Science
James Woodell, Environmental Sciences (Biosciences)
Daniel Woods-Milligan, International Studies (Development)
Tracey Wool, Elementary Education
Joshua Wright, English
Shan Xiao, Business Analytics and Information Systems (Information Systems)
Yidai Yao, Actuarial Science
Alex Yonk, Psychology
Kasra Zarei, Biomedical Engineering (Bioimaging)
Chenzhe Zhu, Art (Photography)
Matthew Zinselmeier, Biology (Genetics and Biotechnology)
Wenxiu Zou, English (Creative Writing)